İngilizce Yeterlilik Koşulları Hakkında

Uyruğa bakılmaksızın ana dili İngilizce olmayan veya İngilizce konuşan bir ülkede Lise eğitimini almış olan uluslararası öğrenci adayları İngilizce yeterliliğini ispatlamalıdır. İngilizce yeterlilik aşağıdaki yollar ile ispat edilebilmektedir:

Sınav Sonuçları

İngilizce Yeterlilik ispatı

Çoğu Ana Bilim Dalı için kabul edilen en düşük puan

Mühendislik, İşletme, Hemşirelik ve SBS Hukuk için kabul edilen en düşük puan

TOEFL İBT

70

79

IELTS

6.0

6.5

CEPT Akademik Sınav

100

110

SAT

580 veya üzeri

580 veya üzeri

ACT İngilizce

21

21

PCT Akademik (Pearson İngilizce Dil sınavı)

53

53

Duolingo

100

105

Sınava giren öğrenciler (ör. TOEFL, IELTS, PTE, SAT, ACT, Duolingo) sınavı yapmış oldukları sınav merkezinin sınav sonuç raporlarını direk olarak Arizona Üniversitesine göndermesini sağlamalıdır.

Diğer Kabul Edilen Akademik Sınavlar

İngilizce Yeterlilik ispatı

Çoğu Ana Bilim Dalı için kabul edilen en düşük puan

Mühendislik, İşletme, Hemşirelik ve SBS Hukuk için kabul edilen en düşük puan

IB (İngilizce A – Üst düzey)

5 veya üzeri

5 veya üzeri (SADECE Mühendislik, Hemşirelik ve SBS Hukuk için)

Cambridge IGCSE, O Level veya daha üst düzeyi

C veya üzeri

Uygulanmıyor

Cambridge İngilizce Ölçek (C1 Avans, C2 Yeterlilik)

169

176

Akredite Amerikan veya IB Lisesinde 4 yıl İngilizce dersi tamamlamak

C veya üzeri

C veya üzeri SADECE (Mühendislik)

ENGL 101 ve 102 veya 107 ve 108 derslerini (veya muadilini) tamamlamak

C veya üzeri

C veya üzeri (SADECE Mühendislik ve SBS Hukuk için)

**Akademik ödevler ile İngilizce yeterlilik kriterlerini yerine getirmek ile ilgili sorularınızın olması durumunda kayıt danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Arizona Üniversitesi CESL İngilizce Yeterlilik Onayı (Şartlı Kabul Alanlar İçin)

Üniversite Lisans Derece Yolu (‘U-Track Pathway’) Arizona Üniversitesi CESL merkezinin programıdır. İçerik odaklı müfredatı Arizona Üniversitesine şartlı kabul alan öğrenciler için özel olarak tasarlanmıştır.

Öğrenciler Üniversite birinci sınıfta karşılaşacakları içeriğe benzer içerik öğrenerek, bu eğitim aracılığı ile dil becerilerini geliştirirler. Ayrıca, öğrenciler kredi için CESL-destekli genel eğitim dersine kayıt olacak ve bu ders Arizona Üniversitesinde herhangi bir Lisans derecesine sayılacaktır.

CESL İngilizce Yeterlilik Onayı ile, Üniversite Lisans Derece Yolu (‘U-Track Pathway’)’deki öğrenciler Arizona Üniversitesi programları için istenilen İngilizce yeterlilik şartını ayrı IELTS veya TOEFL vb. sınavlarına girmeden tamamlayabilmektedir.

Öğrencilerin iki kurs (1 dönem) için kayıt olmaları tavsiye edilmektedir. CESL U-Track yüz-yüze ana Kampüste veya online olarak sunulmaktadır.

CESL Hakkında bilgi için: https://cesl.arizona.edu/ 

Geçici Sınav Seçenekleri (COVID-19)

COVID-19 pandemisinden dolayı, Arizona Üniversitesi İkinci Dil İngilizce Merkezi (CESL) kendi sınavlarını online olarak 40USD karşılığında yapmaktadır.  Sizi CESL İngilizce Yeterlilik Sınavına (CEPT) katılmanızı davet ederiz:

Duolingo sınavı Bahar 2021, Güz 2021 ve Bahar 2022 başvurular için kabul edilecektir. Lisans ana bilim dallarının birçoğuna aday olan öğrenciler Duolingo sınavından en az 100 puan almalıdır. Bazı programlar 105 puan gerektirmektedir.

Ayrıca TOEFL, öğrencilerin evden katılabileceği TOEFL İBT sınavının özel baskısını yayımlamıştır. Daha fazla bilgi için lütfen TOEFL’ın sayfasını ziyaret ediniz https://www.ets.org/s/cv/toefl/at-home/ 

Son olarak IELTS, COVID-19 pandemisinden dolayı sınav protokollerini daimi olarak güncellemektedir. En güncel bilgi için lütfen IELTS web sayfasını ziyaret ediniz https://www.ielts.org/en-us/news/2020/covid19-information-for-our-global-test-taker-community